top of page

REGULAMIN REKRUTACJI UCZNIÓW DO KLAS I GIMNAZJUM NR 49 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI

IM. KAWALERÓW ORDERU UŚMIECHU W KRAKOWIE

w roku szkolnym 2015/2016

 

I.OGÓLNE ZASADY REKRUTACJI

 

1. Do klasy pierwszej gimnazjum przyjmuje się:

              a) z urzędu – absolwentów szkół podstawowych zamieszkałych w obwodzie gimnazjum na podstawie wniosku rodziców. Obwód Gimnazjum nr 49 obejmuje osiedla Urocze, Słoneczne, Zielone oraz ulicę Żeromskiego.

              b) na wniosek rodziców/prawnych opiekunów  – absolwentów szkół podstawowych zamieszkałych poza obwodem gimnazjum, w przypadku gdy gimnazjum dysponuje wolnymi miejscami.

              c) na wniosek rodziców/prawnych opiekunów do oddziałów integracyjnych:

  • absolwentów szkół podstawowych posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność( do 5 uczniów w oddziale liczącym nie więcej niż 20 uczniów) na podstawie skierowania wydanego przez zespół orzekający działający w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, na podstawie odrębnych przepisów.

  • absolwentów szkół podstawowych  nie posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność ( do 15 uczniów w oddziale liczącym nie więcej niż 20 uczniów) na takich samych zasadach jak do oddziału ogólnodostępnego.

  • decyzję o przyjęciu ucznia z wyżej wymienionym orzeczeniem do klasy integracyjnej podejmuje dyrektor na podstawie skierowania  Poradni Psychologiczno Pedagogicznej, po zapoznaniu się z opinią zespołu orzekającego i możliwościami szkoły w realizacji celów nauczania i wychowania. Dyrektor może odmówić przyjęcia ucznia w przypadku braku miejsca lub braku możliwości realizacji celów nauczania i wychowania

 

 

II.KRYTERIA REKRUTACJI

 

1. W postępowaniu rekrutacyjno-kwalifikacyjnym pierwszeństwo przyjęcia mają uczniowie zamieszkali w obwodzie Gimnazjum.

2. Dla uczniów spoza obwodu ustala się następujące kryteria rekrutacji:

  • maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania wynosi 100, w tym:

a)maksymalnie 40 punktów za sprawdzian przeprowadzony w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej (liczba zawarta w zaświadczeniu o szczegółowych wynikach sprawdzianu);

b)maksymalnie 40 punktów za oceny na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej z języka polskiego, matematyki, historii, przyrody i języka obcego – obowiązkowego;

c)maksymalnie 20 punktów za inne osiągnięcia ucznia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

3. Listę uczniów przyjętych ustala się w oparciu o rekrutację elektroniczną wg malejącej liczby punktów uzyskanej w postępowaniu rekrutacyjno-kwalifikacyjnym.

4. Ustala się następujący sposób przeliczenia ocen i osiągnięć ucznia na punkty:

  • celujący - 8 punktów

  • bardzo dobry - 7 punktów

  • dobry - 5 punktów

  • dostateczny - 3 punkty

  • dopuszczający - 1 punkt

  • za ukończenie szkoły z wyróżnieniem - 5 punktów

  • za udział w konkursach organizowanych przez Małopolskiego Kuratora  Oświaty

- laureat konkursu - 10 punktów

- finalista konkursu - 5 punktów

  • za inne osiągnięcia zapisane na świadectwie do 5 punktów, w tym za uzyskane miejsca I - III lub tytuły laureatów w konkursach

- ogólnopolskich - 5 punktów

- wojewódzkich - 3 punkty

- powiatowych/gminnych - 1 punkt

 

 

III.  ZASADY REKRUTACJI

1. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do Gimnazjum nr 49 rejestrują się elektroniczne w systemie (www.krakow.gimnasio.pl) wybierając Gimnazjum nr 49 jako szkołę pierwszego wyboru.

2. Kandydaci nie objęci elektronicznym systemem rekrutacji  składają w sekretariacie szkoły PODANIE (załącznik na stronie https://krakow.gimnasio.pl/gimnasio-parents/main.action lub na stronie www.gimnazjum49.wix.com/rekrutacja w zakładce DO POBRANIA od 23 marca 2015 r.) deklarując wolę wyboru Gimnazjum nr 49 jako szkoły ponadpodstawowej.

Wszyscy kandydaci, którzy wybiorą Gimnazjum nr 49 w rekrutacji elektronicznej lub złożą podanie do Gimnazjum nr 49 dokonują również wyboru:

  • oddziału

  • drugiego języka obcego z następujących języków: niemiecki, rosyjski.

3. O przyjęciu do określonego oddziału wg kryteriów decyduje Dyrektor.

4. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego szkoła nadal będzie dysponować wolnymi miejscami Dyrektor szkoły przeprowadzi postępowanie uzupełniające do wyczerpania limitu miejsc według tych samych kryteriów w terminie nie później niż do 28 sierpnia 2015

 

IV. OFERTA REKRUTACYJNA GIMNAZJUM 49

Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

 

1. W roku szkolnym 2015/2016 w Gimnazjum nr 49 planuje się utworzenie 3 oddziałów:

  • oddział A – klasa ogólnodostępna– pierwszy język angielski; drugi język niemiecki lub rosyjski

  • oddział B – klasa integracyjna z  językiem angielskim, drugi język niemiecki lub rosyjski

  • oddział C – klasa integracyjna z językiem angielskim, drugi język niemiecki, lub rosyjski

2. W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie klas pierwszych w ramach zajęć pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania, logiczne myślenie i sprawność fizyczną, mogą wybrać spośród następujących zajęć pozalekcyjnych :

  • „CLICK AND SPEAK” - dodatkowe zajęcia języka angielskiego doskonalące praktyczne umiejętności językowe

  • „ENTER” – dodatkowe zajęcia informatyki doskonalące wykorzystanie komputera i technologii informacyjnej w praktyce

  • „SZÓSTKA” – klub miłośników gier planszowych i gier logiczno-strategicznych

  • klub europejski „MŁODA EUROPA” – wymiana międzynarodowa z krajami Unii Europejskiej

  • klub sportowy „SPARTAKUS” (sekcja piłki nożnej, siatkówki, rugby oraz zumba)

  • szkolny chór „ZMIESZANY”

  • Interdyscyplinarny Program Nauczania Blokowego „ INTERBLOK”

  • autorski projekt „SŁONECZNA INTEGRACJA”

  • szkolną drużynę harcerską „NIEWIDZIALNI”

  • Klub Młodego Wolontariusza „PODAJ DŁOŃ”

  • Kółko rowerowe „RA-MA”

 

 

V.TERMINY

 

 Zarządza się następujące terminy postępowania rekrutacyjnego do klas pierwszych gimnazjum:

 

  • od 23 marca 2015 r. do 19 czerwca 2015 r. do godz. 15.00 – rejestracja w systemie rekrutacji elektronicznej lub składanie podań. Zgłoszenie kandydatów do szkół będących w systemie rekrutacji elektronicznej wypełnia się w formie elektronicznej. Wnioski z dokumentacją o przyjęcie do gimnazjum składają jedynie kandydaci mieszkający poza obwodem szkoły;

  • do 30 czerwca 2015 r. godz. 15.00 – dostarczanie poświadczonych kopii świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach sprawdzianu (dotyczy kandydatów ubiegających się o przyjęcie do szkół niebędących w systemie rekrutacji elektronicznej);

  • 3 lipca 2015 r. godz. 13.00 – podanie wyników postępowania kwalifikacyjnego do publicznej wiadomości w formie list kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych;

  • do 7 lipca 2015 r. godz. 15.00 – potwierdzanie woli podjęcia nauki w danej szkole przez kandydatów umieszczonych na listach zakwalifikowanych do przyjęcia, poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz oryginału zaświadczenia o wynikach sprawdzianu w klasie szóstej;

  • 8 lipca 2015 r. godz. 13.00 – podanie do publicznej wiadomości list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych;

  • od 9 lipca 2015 r. do 28 sierpnia 2015 – rekrutacja uzupełniająca.

 

VI.POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 

1. REGULAMIN REKRUTACJI na rok szkolny 2015/2016 został opracowany przez komisję rekrutacyjną powołaną przez dyrektora gimnazjum.

2. Liczba uczniów w każdym oddziale dostosowana jest do wymogów szkoły oraz specyfiki klas integracyjnych.

3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach – jeśli nie naruszy to zasad organizacji pracy szkoły – dyrektorowi przysługuje prawo indywidualnego rozpatrzenia podania w sprawie rekrutacji, wyboru oddziału, zmiany oddziału lub zmiany wyboru zajęć dodatkowych. Stosowną prośbę rodzic może wnieść do Dyrektora wyłącznie do godziny 13:00 do 07.07.2015r lub w uzasadnionych przypadkach w miarę wolnych miejsc, w terminie późniejszym.

4. W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nie przyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do publicznego gimnazjum

5. Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia rodzica kandydata z ww. wnioskiem. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia, oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.

6. Rodzic kandydata może wnieść do dyrektora publicznego gimnazjum odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od otrzymania uzasadnienia.

7. Dyrektor publicznego gimnazjum rozpatruje odwołanie od ww. rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Na rozstrzygnięcie dyrektora gimnazjum służy skarga do sądu administracyjnego.

 

IV. POSTĘPOWANIE UZUPEŁNIAJĄCE 

 

1. Postępowanie uzupełniające przeprowadza się po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami, aż do ich wyczerpania. 

 

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U z 2014 r. poz. 7)

-Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania

uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 26, poz. 232 z późniejszymi zmianami).

-Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu

przeprowadzenia konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. Nr 13, poz. 125 z późniejszymi  zmianami).

-Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych

druków szkolnych (Dz. U. Nr 97, poz. 624).

-Ustawa Karta Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982r. (Dz. U. Nr 97, poz. 674 z późniejszymi  zmianami).

-Zarządzenie nr 5/15 Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie z 2 lutego 2015 roku

-Statut Gimnazjum nr 49.

 

 

bottom of page